Základní druhy stavebního řeziva

26. října. 2014

stavebni_rezivo_clanek

Řezivo je stavební dřevěný materiál získaný podélným rozřezáním vhodných sortimentů surového dříví, zejména tzv. pilařských výřezů (pilařské kulatiny). Zpravidla má alespoň dvě protilehlé plochy rovnoběžné a je tlusté nejméně 10 mm. Řezivo se nejčastěji vyrábí ve specializovaných provozech - pilách. K podélnému rozřezání kulatiny se používají rámové, pásové nebo kotoučové pily. Po rozřezání se řezivo obvykle suší (přirozené či umělé sušení).

Stavební řezivo krovy

Krov je nosná konstrukce střechy budovy či domu. Krov je různého typu podle použitého materiálu nebo podle toho jak je střecha podepřena. Zatímco v moderní technicky pokročilé stavbě se obvykle setkávámě s krovy železobetonovými nebo jednoduše ocelovými, pro rodinné domy i bytové domy se stále ještě v hojné míře používá stavební řezivo na krov jako dřevěná tesařská konstrukce. Pilařské provozy v naší republice běžně dodávají dřevěné polotovary na krov nařezané podle detailního výrobního zadání které obvykle dodá projekční firma. Pokud plánujete stavbu rodinného domku, zjistěte sim jaká je cena řeziva v našem ceníku a porovnejte s ostatními dodavateli polotovarů pro krovy v našem oboru. Nezapomeňte, že do celkové ceny za stavbu a za krov se promítne také doprava. Volte proto ne příliš vzdálenou pilu.

Stavební řezivo střešní latě

Řezivo latě jsou převážně používány na konstrukci dřevěného krovu budovy a jsou tou částí konstrukce střechy která přímo nese střešní krytinu, obvykle keramické tašky nebo eternitové desky. Cena latí je uvedena v ceníku. Latě nabízíme k prodeji ve dvou průřezech 40 x 60 mm tlustší latě a 30 x 50 mm tenčí latě. Pokud je průřez polotovaru menší, jedná se o lištu. U latí na střechu je důležitá trvanlivost a odolnost v případném vlhkém prostředí, proto se doporučuje do náročnějších aplikací nasytit materiál latí impregnačním roztokem a provést tzv. impregnaci.

Stavební řezivo hranoly

Řezivo hranoly jsou hraněné polotovary což dle definice znamená, že mají ostrou hranu do pravého úhle a šířka je méně jak dvojnásobek tloušťky.

Stavební řezivo prkna

Dřevěná prkna pro stavebnictví i domácím kutilům poslouží jako materiál vhodný na záklopy (například střech), ploty, dřevěná zábradlí, podlahy a další stavební účely. Proto jsou požadavky na prkna spíše směrem k nízké ceně než k dlouhodobé kvalitě. Prkna se vyrábějí na pile podélným rozřezáním dřevěné kulatiny.

Stavební řezivo fošny

Fošny jsou druhem stavebního řeziva, které se vyrábí strojním řezáním z kmenů poražených stromů pomocí strojních pil resp. katrů. Fošny se vyrábí na pile podélným řezáním dřevěného výřezu kulatiny. Výchozí dřevo musí být dostatečně kvalitní, aby stavební fošny měly dostatečnou nosnost. Hoblované fošny prochází následně technologickým postupem čtyřstranného zhoblování. Stavební fošny mají na stavbě využití pro mnoho účelů, například:
  • fošny se používají pro konstrukce trvalých i dočasných staveb
  • využití pro podbíjení stropů a střech
  • fošny jsou ideální pro konstrukci dřevěných zárubní
  • fošny jsou vhodným konstrukčním materiálem i pro dřevostavby pergoly, altány a zahradní domky a chatky
stavební fošny se také používají při šalování betonu.

Nabídka společnosti Prodej dřeva, Pila Jimlín, pila Louny, K-DAST

Expedice a prodej

pondělí - pátek

7:30 - 15:30

sobota

8:00 - 11:00

Rychlé kontakty